Vedeli ste, že 20. máj je Dňom včiel? Aj preto vám prinášam jednoduchú osobnostnú „včeliu typológiu“, s ktorou veľmi rada pracujem na školeniach aj pri koučingu. 

Ste včela alebo mucha?

Ak chcete zistiť, či ste skôr včela alebo mucha, prečítajte si najprv krátky príbeh.Vyhodnotenie tiež určite ľahko zvládnete sami. PS – neodporúčam čítať pri jedle.

Príbeh o včele a muche.

Predstavte si, že ste na lúke. Na dlani máte muchu a včelu. Obom poviete, aby sa rozleteli po lúke a prišli vám povedať, čo videli. Mucha sa o chvíľu vráti a povie: „Vraj lúka, veď je všade je plno výkalov“. Na to priletí včela a povie: „Je to nádherná lúka, všade plno kvetov“. Obidve mali pravdu. V čom je rozdiel? V ich optike, pohľade na svet a veci okolo nás. Vidia to, čo vidieť chcú.

Ak by bola lúka plná kvetov a bol by tam iba jediný výkal, mucha by si ho určite všimla. Kvety by ju vôbec nezaujímali. Letela by rovno k výkalu. Mucha zbožňuje výkaly, vychutnáva si ich, vŕta sa v nich. Je šťastná, ak v záplave kvetov nájde aspoň maličký výkal. A čím väčší, tým väčšia radosť. Ak by bolo na lúke plno výkalov a iba jediný kvet, včela by si všímala práve kvet. Snažila by pozbierať z neho pozbierať čo najviac. Neúnavne by hľadala ďalšie a ďalšie kvety, aby priniesla do úľa čo najviac nektáru.

Ako ste na tom Vy?

Ste mucha alebo včela? Na čo je zameraná vaša optika? Vidíte skôr výkaly (problémy) alebo kvety (pozitíva)?

Včely nám môžu byť v mnohom príkladom.

Včely žijú v spoločenstvách, majú presne rozdelené úlohy, sú pracovité, tímové, snažia sa byť užitočné, pomáhajú si navzájom. Navonok vystupujú ako jedno včelstvo. V zime držia pokope, vytvárajú si svojou blízkosťou teplo. Rotujú, aby sa každá aspoň na chvíľu zohriala. Majú zberný vačok, do ktorého ukladajú svoje výkaly. Na jar keď vyletia z úľa, vačok vyprázdnia tam, kde nespôsobia žiadnu škodu. 

Ľudia – muchy, si všímajú skôr to zlé, vyhľadávajú problémy, obviňujú, kritizujú. Špeciálnou kategóriou sú mäsiarky. Ak má jedna problém, druhá sa ochotne pridá do diskusie. Snažia vytiahnuť svoje tromfy: „čo ty a tvoje výkaly. Ale keby si videla, zažila to čo ja …“  Predbiehajú sa o to, ktorá videla, zažila väčšie výkaly. Nevedia prestať, baví ich to. A zrazu je všade plno problémov a smradu

Ako sa zmeniť z muchy na včelu?

Dá sa zmeniť mentalita muchy na mentalitu včely? Ako sa nedať zlákať muchami? Majú mäsiarky prínos pre tím? Ako pracovať s mäsiarkami v tíme? Ľudská premena z muchy na včelu je postupný proces. Začína uvedomením seba samého, otázkami „Som mucha alebo včela? Ako som sa správal v tejto situácii – ako mucha alebo včela? Počas diskusie som sa vŕtal vo výkaloch alebo osviežil vzduch vôňou kvetov?“ Ak si uvedomíte svoje správanie, ste na dobrej ceste. 

3 tipy pre styk s muchami

  • vyhýbajte sa kontaktu s muchami
  • nepridávajte sa aktívne k muším debatám, nevŕtajte sa s nimi vo výkaloch
  • presmerujte pozornosť múch na kvety

Želám Vám čo najviac včelích dní a čo najviac včiel vo vašom okolí, či firemnom tíme.

Ria Marie Júdová