Povedali ste si niekedy „už nevládzem, mám toho dosť, toto nedám, na to nemám…“? Ja áno, a to aj napriek tomu, že som optimista a baterky mám obvykle nabité na 100%.

10 tipov pre zachovanie mentálnej energie

Udržanie mentálnej energie je pre každého z nás veľmi dôležité nielen v súčasnej „COVID-19 situácii“, ale aj v budúcnosti, a to bez ohľadu na to, či ste CEO, HR, manažér, radový pracovník, lekár, učiteľ alebo ktokoľvek iný. Prinášam Vám 10 tipov, ktoré vznikli počas môjho nedávneho a nečakaného osobného zážitku. Napísala som o ňom článok „Ako s ľahkosťou zdolať 176 poschodí“. Ak chcete lepšie spoznať pozadie mojich odporúčaní, nech sa páči prečítajte si ho (cca 4 min zamyslenia aj zábavy).

Tip č.1: Pozorujte svoje myšlienky a dialógy vo vlastnej hlave.
Všetko je v našej hlave.

Staňte sa sami sebe pozorovateľmi – kedykoľvek počas dňa navnímajte sami seba, svoje myšlienky. Začnite meniť negatívne scenáre na pozitívne. To, aké myšlienky prúdia vašou hlavou, to na čo zameriavate pozornosť ovplyvňuje vaše prežívanie danej situácie, vaše konanie a výsledky. Neveríte? Vyskúšajte krátke cvičenie: Sadnite si, zatvorte si oči a povedzte si „to nedám“ – navnímajte svoje emócie. Ako ste sa cítili, čo prebiehalo vašou hlavou a vašim telom? A teraz si povedzte inú vetu „idem na to“ – znovu sa navnímajte. Cítite rozdiel? Cítite inú energiu? A to ide – vypnite autopilota, začnite vedome riadiť a tvoriť svoje myšlienky.

Tip č.2: Robte spontánne rozhodnutia a konajte s ľahkosťou.
Plán je dobrá vec, ale iba akcia prinesie výsledok a radosť.

Veľa ľudí po niečom túži, ale málo z nich niečo skutočne urobí. Možno chcú veci dobre naplánovať, premyslieť, pripraviť…. a čas beží. Ak chcete niečo vyskúšať, neváhajte. Ak po niečom túžite, to urobte. Ďalšia šanca sa možno nezopakuje. Namiesto siahodlhého plánovania alebo analyzovania to jednoducho urobte. Osvojte si pravidlo „2 sekundy“ (prvá sekunda nápad, druhá sekunda rozhodnutie a akcia). Budete príjemne prekvapení z toho, čo všetko zažijete, naučíte sa a zvládnete. PS – niekedy je dobré nevedieť do čoho idete. Zbytočne by vás opantal strach, obavy, plánovanie. Jednoducho sa pustiť sa do veci a riešiť to, čo príde.

Tip č.3: Naučte sa spracovať svoje negatívne myšlienky.
Mať pocity (aj negatívne) je prirodzené, záleží či oni riadia nás, alebo my ich.

Ak si uvedomíte, že ste v „negatívnom scenári“, vyskúšajte tieto dve možnosti: „preklopte“ negatívne myšlienky na pozitívne (viď cvičenie v bode 1) alebo ich „vytesnite“, prestaňte si ich všímať, sústreďte sa na niečo iné – napr. sa pozrite na niečo pekné, sústreďte sa na svoj dych ap. Ak sa v reálnom živote prestanete s niekým zhovárať, postupne sa prestane s vami kamarátiť – tak je to aj s negatívnymi myšlienkami. Prestaňte venovať svoju pozornosť negatívnym myšlienkam, prestanete ich „kŕmiť“, naopak, začnite „kŕmiť“ tie pozitívne – získate mentálnu aj fyzickú  energiu.

Tip č.4: Sústreďte sa na pohyb vpred.
Nie je dôležité to, čo si myslíme, ale to, čo urobíme.

Ak príde kríza a negatívne myšlienky, je to v poriadku – už viete, ako s nimi pracovať. Ak nepomôže ani jedna technika, nevadí. Prestaňte sa zaoberať myšlienkami a zamerajte pozornosť na činnosť – urobte pohyb vpred, hoci nenápadný. Prípadne si dajte malú prestávku, ale znovu pokračujte. Každý ďalší krok vás posunie vpred. Húževnato a pokojne choďte ďalej. Doslova si vychutnávajte radosť z každého kroku vpred. Každý ďalší zvládnutý krok vám dá novú energiu. Vyskúšajte to a budete príjemne prekvapení, čo všetko zvládnete.

Tip č.5: Prekvapenia berte ako hru a zábavu.
Nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Nie vždy máme správny odhad, inokedy príde nečakaná prekážka – to sa deje (ako tomu bolo v mojom príbehu v časti „už len dva 2 stĺpy“). V podobných situáciách si udržte nadhľad, pohodu, humor. Výčitky, obavy, plač, rola obete – to všetko z vašej energie uberá. Začnite sa z prekvapení a prekážok tešiť. Doslova ich „privítajte“, berte ich ako hru, ako príjemné osvieženie. Môžete si ich začať počítať alebo im dajte mená … alebo ich jednoducho prekročte a choďte ďalej.

Tip č.6: Zamerajte sa na riešenie danej situácie.
Výčitky sú zbytočné a oberajú o energiu.

Zastavte dialóg typu „ to bola teda blbosť, prečo som, keby som…“. Čo bolo, minulosť sa minula. Môžete si to pomenovať, ale bez emócií a výčitiek. Zamerajte sa na to, čo v danej situácii urobiť, ako sa z nej dostať von, ďalej, vpred. Na svoje predchádzajúce rozhodnutia a kroky sa pozerajte pozitívne. Čokoľvek, čo sa udialo je skvelé, pretože ste sa vďaka tomu posunuli až sem. Pozitívny pohľad na minulosť a nastavenie „ako z toho von, ako ďalej?“ sú zdrojom energie.

Tip č.7: Sústreďte sa na to, čo môžete ovplyvniť.
Sú veci, ktoré neovplyvníme, tak načo sa nimi zaoberať.

Súvisí s predchádzajúcim bodom, pričom výčitky sa týkajú „vašej viny“ a tento bod hovorí o „vine okolia“. Zastavte myšlienky typu „keby, keby, keby…“ (keby nebolo tak teplo, keby bola iná doba, keby mi dali lepší počítač, keby tu mali výťah, keby sme mali inú vládu, keby …). Keby neexistuje, situácia je taká aká je a ak s ňou nemôžete nič urobiť, venujte sa tomu, čo v danej situácii môžete urobiť pre ďalší krok vpred.  Zastavte svoje „keby“. Namiesto toho si osvojte „čo môžem v tejto situácii urobiť ja“?. Energiu dajte do vecí, ktoré sú meniteľné s riešiteľné.

Tip č.8: Vyberte si objavovanie.
Vždy máme na výber.

V každej situácii mám tri základné možnosti – vzdať to (vrátiť sa, utiecť), zostať (a čakať) alebo ísť vpred (byť zvedavý, objavovať). Vždy máte tieto tri možnosti – rozhodnutie je iba na vás. Inšpirujte sa deťmi. Deti posúva vpred zvedavosť, zvedavosť im prinesie nový objav, nový objav im prinesie radosť, radosť im dodá energiu pre ďalšie aktivity, ďalšie aktivity im prinášajú nové výsledky a novú radosť, energiu.

Tip č.9: Prekonávajte samého seba.
Nie je potrebné súťažiť s ostatnými.

Každý je iný, má iné nastavenie, predispozície. Prestaňte sa porovnávať, zbavte sa pocitu viny, že vám to nejde tak rýchlo alebo tak dobre. Sústreďte sa na seba, venujte sa svojmu rozvoju. Dávajte si svoje osobné výzvy a tie prekonávajte. Posúvajte svoje vlastné hranice svojím tempom.

Tip č.10: Dajte STOP myšlienke “už nevládzem”.
Zvládneme oveľa viac, ako si myslíme.

Ak si poviete „to nezvládnem“, ste ešte len v polovici toho čo skutočne zvládnete. Verte si, oddýchnite si, dobite si baterky a kráčajte ďalej, vyššie, vpred…

Záverečný tip: urobte si z pohybu vpred svoj každodenný návyk v akejkoľvek situácií a oblasti života.

Aj nenápadné krôčiky vpred vás dovedú k úžasným výsledkom. Sebamotivácia a sebadisciplína nič nestoja, ale výsledky sú zaručené. Dôležité je veriť si a začať. A potom stačí už len vydržať – krok za krokom sa hýbať vpred. Ak by mi niekto povedal, že mám vyjsť 176 poschodí, zrejme by som mu povedala, že sa zbláznil. Ale všetko môže byť celkom inak. Záleží aj od našej mentálnej energie. Ak chcete vedieť, prečo spomínam práve 176 poschodí , prečítajte si môj článok „Ako s ľahkosťou zdolať 176 poschodí“. A ak chcete dozvedieť o tom, ako si vypestovať návyk „pohyb vpred“.

Aké sú Vaše príbehy? Ako sa Vám darí zvládať prekážky či nečakané situácie? Budem rada, ak sa podelíte o vaše skúsenosti a tipy. Želám Vám veľa mentálnej energie a pozitívnej nálady.

Ria Marie Júdová