#Neúspech, noví ľudia, nové neznáme veci, akákoľvek #zmena, #autority, #obchodnéstretnutia, #skúšky, #testy, prezentácia svojich nápadov, vyjadrenie vlastného názoru, …..

… #vystupovanie pred inými ľuďmi, alebo pred kamerou – aj to sú situácie, ktoré v nás môžu vyvolávať pocit strachu.

Strach, rešpekt, obava, fóbia. Bez ohľadu na to, ako daný pocit nazveme, všetci vieme, o čom je reč. Niektorých z nás sužuje každý deň, iných len raz za čas. Určite máte aj Vy vo svojom okolí odvážlivca, ktorý sa podľa vlastných slov nikdy ničoho nebál.

Premýšľali ste však niekedy nad tým, prečo sa bojíte? Prečo máte obavy z budúcnosti seba či svojich blízkych? Prečo odskočíte o dva metre dozadu vždy, keď zbadáte pavúka, či prečo ste vtedy a vtedy dovolili strachu urobiť dôležité životné rozhodnutie za Vás?

Predstavenie hostí

Práve týmto témam a tomu, ako zabrániť strachu riadiť náš život, sme sa venovali na QQ talku s tromi výnimočnými hosťami.

Ján Žgravčák (JŽ) – športový moderátor a komentátor RTVS. Hlas, ktorý poznáte z komentovania Formula1. Sprievodca po Slovensku v Cyklotulkách, rekordér v počte správnych odpovedí relácie “Čo ja viem?” a tiež automobilový pretekár.

Ria Marie Júdová (RJ) – skúsený lektor a kouč s viac ako 20-ročnými skúsenosťami v oblasti vzdelávania manažérov a obchodníkov vo firmách na Slovensku aj v zahraničí. Tisíce účastníkov jej programov ocenili jej ľudský prístup a praktické príklady. Je nevyliečiteľná optimistka. Verí, že každý má možnosť tvoriť si budúcnosť, život … že ak sa chce, dá sa všetko.

Filip Jánošík Lehotský (FL) – hudobník a spisovateľ. Napísal knihu “Dávenie, párenie, trápenie a iné fázy rozchodu” (2017). S kapelou Christmas #bezpokory nahral albumy Ceremony (2012) a #BEZPOKORY (2017). V roku 2018 dal výpoveď a sám utiekol na 3 mesiace do Nepálu a Indie, kde objavil nový život a vášeň cestovať. Ten istý rok prežil ďalší mesiac ako pouličný spevák v Španielsku a nedávno sa vrátil na Slovensko, aby absolvoval 26-dňovú pešiu túru, od Dukly po Devín, Cestou hrdinov SNP.

Atmosféra, ktorú vytvorili títo 3 výnimoční ľudia, bola rovnako netradičná a premenlivá, ako plynul čas ich rozprávaní – prirodzená, akoby sa nestretli v tejto zostave prvýkrát, ale išli na kávičku ako starí dobrí známi po dlhšom čase. Povzbudzujúca, keď apelovali na ľudí v hľadisku, že prekročenie zóny komfortu je to najlepšie, čo môžu urobiť. Ticho-krájajúca, keď sa spomínali niektoré zážitky a skúsenosti, čo im život privial do cesty. Zábavná, pri spomienkach na situácie, keď ich „oblial“ strach, ale s odstupom času majú tieto chvíle podtón humoru.

Strach

Áno, všetci máme strach. Či už je to z tmy, hmyzu, šéfa, verejného vystupovania, výšok alebo čohokoľvek iného. Pri najmenšom náznaku takejto okolnosti sa pri nás zjaví malý tichý spoločník, ktorý má však silu držať nás tak silno, až sa niekedy nedokážeme ani pohnúť. Mnohí tvrdíme, že strach je prirodzený, pretože je v nás. Podľa iných si strach budujeme sami, zatiaľ čo niekto je názoru, že všetky obavy sú nám vštepované už od detstva. My sme sa však sústredili na to, ako sa strachu postaviť a prekonať ho.

NIE OKOLNOSTI nám spôsobujú strach. Je to naša myseľ, naše myšlienky. Vytvárajú nám limity – bariéry.

Uvedomte si, že sa bojíte.

Riaďte svoje vlastné myšlienky, ovládnete tak svoj strach. Je to ako šoférovanie – riadite Vy, alebo Vás riadi autopilot?

Strach je úplná “blbosť” – je to len výplod našej mysle.

“Strach možno ovládnuť. Chce to len tréning.” (RJ)

Hrdinovia tiež majú strach….ale naučili sa ho ovládať.

V reči ITčkárov: “Preinštalujte svoj softvér”. Nahraďte strach konkrétnymi pojmami, ako je napríklad: sloboda, radosť, zvedavosť, ľahkosť.

Občas mám pocit, že strach používame ako výhovorku, prečo nespraviť to, či ono.

Niektorí ľudia sú absolútnymi väzňami svojich strachov. Majú strach z umierania, strach z opustenia, strach zo straty zamestnania, strach zo straty partnera, strach z úspechu, strach z neúspechu atď.

Je jedno, v akej ste situácii, pokiaľ si dokážete svoj strach uvedomiť. Zavrite oči, zhlboka sa nadýchnite a sústreďte sa na situáciu, v ktorej sa práve nachádzate. Uvedomte si, že len Vy si dokážete pomôcť a len Vy ovládate svoje myšlienky. Jediné, čo potrebujete urobiť, je nebrať ich vážne. Ako hovorí Ria: „Toto si myslí moja myseľ. Čo si myslím ja?“. Pokiaľ sa dokážete odosobniť od svojich myšlienok v situáciách, pri ktorých pociťujete strach, dokážete sa postaviť svojmu podvedomiu, a tak sa vzoprieť strachu. Všetko je to o nastavení. O tom, či sa rozhodnete veriť svojim myšlienkam, ktoré z jednej malej pochybnosti vytvoria spleť príbehov a situácií plných nástrah, tmy, pavúkov, výšok či nepríjemných šéfov. Alebo budete veriť sebe.

Technika R.I.A. „Rýchlo Ísť do Akcie.“

“Chcete sa naučiť tancovať? Prihláste sa na kurzy tanca hneď teraz! Nedopadne to podľa Vašich predstáv? NO A? Nič nestratíte!” (RJ)

Vždy ste chceli ísť na koncert Vášho obľúbeného interpreta? Otvorte si Google a kúpte lístok! Skúšajte a choďte! Plňte si voje sny!

Snažte sa byť lepšími a dosahovať viac. Odmietnu Vás? Nepodarí sa to? NO A?

Prekonávajte sa. Robte veci, ktorých ste sa báli. Pretože, čím viac sa budete prekonávať, tým odvážnejšími sa stanete. Tým viac budete veriť sami sebe a tomu, že strach je to posledné, čo by Vás mohlo na Vašej ceste zastaviť.

Zastavte sa a uvažujte triezvo.

„Mal som 10 rokov a vyliezol som na asi 50 metrov vysoký strom. Lezenie išlo fajn. Až kým som sa nebol úplne hore. Užíval som si výhľad, až kým som nechcel ísť dolu. V tom momente som stuhol a nedokázal sa ani pohnúť. To, čo som si však po chvíli uvedomil je, že tu predsa nemôžem ostať navždy,“ spomína Ján Žgravčák na detstvo.

Zdravé sebavedomie alebo za 8 korún od astronómie až k moderovaniu

Choďte za tým, čo Vás robí šťastnými. Zlepšujte sa. Naučte sa každý deň niečo nové a napredujte. Pracujte na sebe, stanovte si ciele a prekonávajte sa.

„Nebojte sa stanoviť si vysoké ciele, pretože, aj ak splníte 70% z vysokého cieľa, vždy to bude viac ako 100% z o polovicu nižšieho cieľa.“ (JŽ)

Ale čo, ak to nedopadne podľa mojich predstáv? Čo, ak to nevyjde? Čo, ak stratím prácu? Čo, ak ochoriem? Nebojte sa toho, čo ešte neprišlo. Nekomplikujte si život obavami o tom, pre čo všetko nebudete môcť byť šťastný. Môžete vymyslieť aj tisíc rôznych scenárov, no život Vás aj tak prekvapí novým. Žite tu a teraz. Tešte sa z toho, čo máte, pretože je to možno to najlepšie, čo sa Vám v živote mohlo stať. Jednoducho, nekazte si prítomnosť pochybnosťami o budúcnosti.

Ako sa nezabiť alebo 4 veci za 6 hodín

Jano na svoje narodeniny dostal darček – zoskok z lietadla. Nie tandemový, ale individuálny. Sám mal vyskočiť z lietadla, sám letieť vzduchom, otvoriť si padák a úspešne pristáť na zemi.
Prišiel na miesto a tušil, že bude nejaká príprava, ak má doskočiť živý. Ale, že sa bude učiť štyri veci celých šesť hodín, to teda nečakal. Hneď na úvod im tieto 4 veci povedali. A potom ich len dookola opakovali. Dokonca aj na spoločnom obede. Stáááále dookola. Znova a znova a znova. Keď výcvik skončil, obliekli sa.

Nastúpili do lietadla, Jano skočil a ….. stala sa jedna z tých 4 vecí, na ktoré sa pripravovali …. šnúry sa poplietli.

Jano nelenil a spravil to, čo sa učil 6 hodín – raz, dva a bolo po probléme.

A ponaučenie? Strach Vám môže zabrániť myslieť. Ak ste však pripravení, prekonáte ho automaticky.

Čo spraviť, keď sa stretnete s medveďom?

Každý vie, čo má spraviť, ked stretne medveďa – má pomaly, bez prudkých pohybov a so sklonenou hlavou pomaly odcúvať preč. Alebo sa môžete schúliť do klbka, ak máte takú obrovskú odvahu. A čo spravil Filip?

“Zdvihol som ruky nad hlavu a začal som jačať z plných pľúc, v snahe byť čo najhrôzostrašnejší.” (FL)

V tom momente si uvedomil, akú obrovskú chybu urobil. Otočil sa a bežal beh o svoj holý život. Vďaka svojej predispozícii utekal veľmi rýchlo, no v jednej chvíli si uvedomil, že medveď beží popri ňom. Delil ich len chabý lesný porast…. Čo teraz? Filip sa zastavil. Otočil a ozlomkrky bežal späť.

Našťastie medveď bežal ďalej…

Odvaha alebo nezodpovednosť?

Na svojich potulkách svetom Filip zažil rôzne veci. Rozprával nám o rôznych zvykoch, tradíciách, svojej spolucestovateľke, aj o slonovi. A práve tento príbeh je skvelým príkladom toho, ako nás ovláda strach a najmä, z čoho ten strach môže plynúť.

Spolu s partiou, pod vedením skúseného sprievodcu, putovali krajinou autami, ktoré prejdú cez všetko. Dorazili na pláň, kde sa slon hostil na močiarnej tráve. Bol to nádherný zážitok. Až človeku husia koža naskakuje. Čo však napadlo skúseného sprievodcu – vystúpil z auta, že si slona odfotí z lepšej pozície.

Slon okamžite spozornel, a zrazu sa rozbehol k autu. Sprievodca auto obehol, aby tak vytvoril prekážku medzi svojím bezbranným telom a obrovským slonom. V aute sedela kompletná posádka vrátane Filipa. Filipovi v tom momente prebehli hlavou dve myšlienky a nevedel sa rozhodnúť.

“Mám vyskočiť z auta a utekať pred 5 tonovým slonom, alebo rýchlo nájsť go-pro kameru a natočť zábery, ktoré budú pozerať ešte moje vnúčatá?” (FL)

(Skúste si tipnúť, čo asi urobil.)

Objavujte a riskujte, no zachovajte si pri tom zdravý rozum. Je totiž rozdiel medzi strachom a prirodzeným rešpektom pred nebezpečenstvom. V skupine cestovateľov nastal po tejto životohrozujúcej situácii veľký zlom.

„Naša skupina sa rozdelila na dve časti. Na tých, ktorí boli nadšení z toho, čo práve prežili a na tých, ktorí sa hnevali, že sme ich tomu vystavili. Tí druhí mali doma rodiny.” (FL)

Stále máte strach, že niečo nezvládnete?

Najemotívnejšou chvíľou večera bola časť, keď Ria vzdala poctu svojej dlhoročnej kolegyni Aničke, ktorá po mozgovej príhode zostala na vozíčku a napriek všetkému, čo musí dennodenne prekonávať, prišla na jej prednášku „o strachoch“. A to bola výzva pre nás všetkých – aj bez slov.

 

Na záver

Nakoniec sa môžeme zhodnúť na tom, že všetko je to o rozhodnutiach. O tom, ako daný moment v našom živote využijeme. O tom, či sa rozhodneme postaviť sa svojmu strachu alebo sa ním opäť necháme ovládnuť.

Pre bosého človeka sú šťastím topánky.
Pre človeka so starými topánkami sú šťastím nové topánky.
Pre človeka s novými topánkami sú šťastím ešte krajšie.
A samozrejme pre človeka bez nôh by bolo šťastím, keby mohol chodiť, hoci bosý.
Opatrne so šťastím, uvedomme si, čo máme, nie to, čo nám chýba.

A čo na to naši diváci?

A že to stálo za to, vyjadrili aj naši účastníci tejto otvorenej diskusie, ktorí sa aktívne zapájali a dopĺňali svoje vlastné zážitky a zdieľali svoje skúsenosti:

„Nie je nič, čo nezvládnem, sú to len myšlienky. Všetci sme si boli matkou, buďme ku všetkým úctiví.“
„Pozvanie aj iných ľudí, iné príbehy, atmosféra teplo, ľudskosť a hlavne relax. Ďakujeme.“
„Neprijímať svoju myseľ…“
„Ďakujem za krásne rozprávanie, uvedomila som si, že naozaj sa dá v živote prekonať všetko a moje problémy sú riešiteľné. Svoj strach budem prekonávať s radosťou a s ľahkosťou. Ďakujem :)“
„V súčasnosti študujem zákon príťažlivosti a tu padli slová a myšlienky, ktoré sú v súlade s ním. Rovnaká myšlienka – iné slová.“
„….netreba sa báť toho, čo som ešte nikdy nerobila….ako Pipi Dlhá Pančucha povedala: tohle som ešte nedělala, tohle mi určite půjde… 🙂 🙂 🙂 “

ĎAKUJEME