Máme za sebou mesiac turbulentných zmien a vstupujeme obdobia, kedy sa naplno ukáže schopnosť firiem aj jednotlivcov adaptovať sa na zmeny a prispôsobiť sa novým podmienkam.
COVID-19: 8 tipov pre najbližšie obdobie
Akákoľvek zmena je náročná, no COVID zmena a jej 6. fáza [1] bude od každého vyžadovať oveľa vyššiu sebadisciplínu, sebamotiváciu, mentálnu energiu a emočnú stabilitu. Do hry vstupuje ekonomika, začína sa previerka finančnej stability a inovácií. Ak sa niekto „pozabudol“ vo fáze stíšenia, má najvyšší čas začať uvažovať čo a ako ďalej …
1. Rýchlo reagujte
“Perfection is the enemy. Afraid of making mistakes? The greatest error is not to move!” [2] Sledujte situáciu (informácie hľadajte priamo pri zdroji a udržujte si kritické myslenie), rýchlo reagujte a robte rozhodnutia. Zabudnite na perfekcionalizmus – na ten teraz nie je čas. Verte si! Nebojte sa spraviť chybu a neľutujte svoje rozhodnutia. Najväčšou chybou je mať strach a ČAKAŤ. Hoci neviete, čo bude zajtra – viete, čo môžete urobiť už dnes. Tak to urobte! [3]
2. Inovujte
Nečakajte, čo bude a už dnes premýšľajte, ako budete fungovať ďalej. Ako zabezpečíte ekonomickú stabilitu vašej spoločnosti, rodiny? Bude dopyt po tom, čo poskytujete? Ako to môžete inovovať? Po čom bude najväčší dopyt a ako môžete VY tento dopyt uspokojiť? Áno, fáza stíšenia je potrebná! … len v nej nezotrvajte príliš dlho. Aby sa vám nestalo, že sa „potom“ budete iba čudovať, čo všetko sa zmenilo. Už teraz sa prispôsobujte tomu, čo bude = majte plán.
3. Dodržiavajte zákon zachovania energie
Väčšie úlohy kombinujte s menšími – získate tak energiu potrebnú pre ďalšie obdobie. Je to podobné, ako keď doma poupratujete garáž, zasadíte kvety, či namaľujete stoličku. Vidíte okamžitý výsledok a máte dobrý pocit. Pre nasledujúce obdobie budete vy aj vaše okolie potrebovať pocit úspechu a radosti. Tzv. zákon zachovania energie funguje nasledovne = ak vynaložíte úsilie, prinesie to výsledok; výsledok vám prinesie radosť a radosť prinesie energiu, ktorá je potrebná pre ďalšie úsilie… A kruh sa uzatvára. Robte také činnosti, ktoré vám prinášajú výsledok a pocit úspechu – aj malé kroky sú viac ako žiadne. Aj to že niečo vyskúšate a tým na niečo prídete je úspech. Tešte sa z toho, ak sa vám niečo podarí. Poďakujte iným za to, čo sa im podarilo alebo aj nepodarilo, ale snažili sa. Poďakovanie pomáha zachovať pocit zmysluplnosti, radosti a energie.
4. Učte sa nové veci
Učte sa nové veci, umožnite svojim pracovníkom, aby sa učili nové veci. Toto nie je žiadna “novinka”, no na prežitie je to čoraz akútnejšie. Položte si otázky: Aké zručnosti nám chýbajú dnes? Po akých zručnostiach bude dopyt? Ako inak bude fungovať naša spoločnosť v budúcnosti? Čo sa na to potrebujeme naučiť? Organizujte firemné zdieľanie skúseností – dohodnite si kto je v čom dobrý, ako môže pomôcť (posilnite rozvoj aj tímovosť), alebo siahnite po on-line kurzoch. Možností je skutočne veľa, stačí si vybrať pre Vás “tú pravú”.
5. Zaujímajte sa o ľudí … viac … a ešte viac
Buďte pilierom pre ľudí okolo seba – všetci prežívame náročné obdobie. Vy potrebujete ľudí a ľudia potrebujú vás. Prežívajú neistotu, sociálnu izolovanosť. Emócie budú zohrávať veľmi dôležitú úlohu. K riešeniu úloh a kontrole pridajte ešte viac človečiny. Komunikujte s kolegami, pýtajte sa ich ako sa im darí, čo ich trápi… Počúvajte ich, majte o vašich ľudí skutočný záujem, hľadajte spoločne riešenia pre ich problémy, poďakujte im a povzbuďte ich. Stanovte si jeden telefonický deň „len tak“ a zavolajte každému aspoň raz za týždeň. Robte to úprimne.
6. Zastavte informačný smog a deštruktivizmus
Zo všetkých strán počuť „covid-korona-pandémia-karanténa“. Dajte STOP šíreniu negatívnych a hlavne neoverených správ a vzájomnému spamovaniu. Nepomáha to, naopak oberá nás o čas a energiu. Pozitívnym signálom je, že ľudia akoby strácali záujem o podobné informácie – sú nimi presýtení. Hľadajú a zdieľajú pozitívne správy – podporujte ich v tom. Na rad prídu ďalšie náročné témy, ako je rodinný rozpočet, starostlivosť o deti, či napätie v rodine. Vytvorte priestor na psychogienu, je potrebný – no včas zastavte deštruktivizmus. Pomôžte ľuďom rozlišovať, čo je a čo nie riešiteľné. Nasmerujte energiu na riešenie toho, čo je v ich silách, na tvorenie nápadov, rozvoj zručností, či aspoň malý krok vpred…
7. Udržte si emočnú stabilitu, humor a optimizmus
Buďte vzorom – dbajte na svoju emočnú rovnováhu, nedajte sa vykývať. Ak vy začnete stresovať či nadávať na okolnosti, oberiete o tvorivú energiu nie len seba, ale aj ostatných. A navyše je tu vysoké riziko, že budú kopírovať vaše správanie. Udržujte si mentálnu energiu, sebamotiváciu, humor a dobrú náladu. Nemyslím tým, že máte veci zľahčovať – myslím tým, že máte odľahčovať práve toto náročné obdobie. Každé ráno sa pozrite do zrkadla a pozitívne nalaďte. Ak si počas dňa uvedomíte, že sa s vami niečo deje, zhlboka sa nadýchnite a povedzte si „bude to v poriadku, je to iba situácia a tá pominie“. Práve teraz je dôležitý váš optimizmus. Ako hovorí Simon Sinek: „Optimism helps. Optimism is different from positivity. [4]
8. Myslite aj na seba
Dobíjajte si baterky = ak VY nebudete mať energiu, len veľmi ťažko ju odovzdáte vášmu okoliu… Vyskúšajte pracovný mini reset – vstať po hodine od počítača, pozrieť sa von oknom, vyjsť na vzduch, dať si kávu a vnímať jej vôňu. Zakomponujete do svojho denného programu čas pre seba. Šport, meditácia, práca v záhrade, čítanie kníh – voľba je na vás. Striedajte fyzickú a psychickú aktivitu. Vyčistite si hlavu, vytvorte v nej priestor pre nové nápady. Zaplavte telo endorfínom a vytvorte energiu pre ďalšie dni.
Kľúčové podnety:
+ Reagujte rýchlo (zabudnite na strach a perfekcionalizmus)
+ Inovujte a učte sa nové veci (vyvážte stíšenie s pohybom vpred)
+ Tešte sa z výsledkov a ďakujte (aj malé kroky sú viac ako žiadne)
+ Zaujímajte sa o ľudí (buďte empatický a zároveň zastaviť deštrukciu
+ Buďte vzorom (dobrá nálada je nákazlivá)
+ Udržiavajte si energiu (dobíjajte si baterky)
Želám vám veľa odvahy, vnútorného pokoja a mentálnej energie.
PS: Rada zodpoviem vaše otázky.
Ria Marie Júdová
Inšpirácie pre vás:
[1] COVID 19: 6 fáz zmeny
[2] Dr Michael J. Ryan, výkonný riaditeľ – WHO Health Emergencies Programme (príhovor min 30:45 až 32:12)
[3] Knihy: Moc faktov, Náš ľadovec sa roztápa, Kam sa podel môj syr
[4] Simon Sinek
[…] máte chuť a čas, môžete si prečítať nasledujúci príspevok „COVID-19: 8 tipov pre najbližšie obdobie“ [5], kde sa dozviete viac […]