Aj Vy máte pocit, že je potrebné niečo u Vás doma zmeniť, ale netušíte, čo to je? Už sa Vám nepáči farba steny, ktorú ste tam dali len pred rokom?

Prednáška s Henrietou Fleischhackerovou nám dala odpovede, ktoré sme hľadali. Absolvovali sme ochutnávku inšpirácií na tému “Premena Tvojho domova”. Lektorka a interiérová dizajnérka nás skvelými príkladmi uviedla do sveta drobných zmien, ktoré naštartujú veľké veci. Načrtla nám, ako z príbytku vytvoriť útulný domov, v ktorom sa budeme my sami, a aj naši najbližší, cítiť skutočne fantasticky.

Potrebujem zmenu

Začali sme tým, že sme vošli do svojho príbytku očami niekoho iného. Všímali sme si “mňam” a “fuj” veci a miesta, s ktorými denne žijeme. Uvedomili sme si, čo všetko sme si za tie roky v našich domovoch nazbierali a ako to na nás vplýva. Pre svoje deti tvoríme v našich domovoch ich vlastný priestor. Často však pri tom zabúdame na seba. Zabúdame si tvoriť vlastné “detské izby”, v ktorých dokážeme dobiť vlastné baterky. Spýtajte sa aj Vy sami seba: “Mám doma priestor, v ktorom sa cítim pohodlne a rád/rada tam trávim čas?”

Henrieta Fleischhackerová

 

“Ako vonku, tak aj vo vnútri a naopak.”, hovorí Heňa a pokračuje, “Skúste zmeniť niečo malé a naštartujete krásny proces zmeny. Vonkajším usporiadaním priestoru, zmeníme svoje vlastné vnútro. Zastavte sa a uvedomte si, kde sa práve nachádzate a ako idete žiť najbližších 5 až 10 rokov.
V odpovedi na túto otázku nájdete odpoveď aj na to, čo doma skutočne potrebujete a čo je len “zabehnutým – zvykovým” odpadom, ktorý Vás zahlcuje.”

 

 

Ako upratať celý byt/dom naraz a pritom sa nezblázniť

Aj pre Vás je upratanie bytu alebo domu “mission impossible”? Jasné, povysávať a zmyť podlahu ide rýchlo. Ale, ak by ste chceli ísť do detailu a mať skutočne poriadok v každej zásuvke, je to snáď nemožné. Ako to teda zvládnuť? Postupným usporiadaním každej “oblasti” Vašej domácnosti. Ako príklad sme si zobrali ponožky. Najprv ich nahádžeme všetky na kopu, a potom každú jednu postupne chytíme do ruky a zvážime:

  • či nie je veľmi zničená,
  • kedy sme ju mali naposledy,
  • či ju budeme ešte nosiť,
  • či ju máme radi – radi si ju obliekame.

Jednu kopu rozdelíme takto na dve menšie kôpky – ponožky, ktoré usporiadame späť do zásuvky a ponožky, ktoré pôjdú do odpadu, resp. budú môcť poslúžiť iným. Ponožky, ktoré chceme ďalej používať, usporiadame do krabičky tak, aby bolo každý pár rovnocenne vidieť a teda každý pár ponožiek bude mať rovnakú príležitosť nás ráno pri obliekaní “osloviť”. Ak po čase nájdeme nejaké ďalšie ponožky v garáži, pod gaučom a podobne – už sa nimi nezaoberáme – automaticky smerujú mimo domácnosti. A týmto jednoduchým postupom pokračujeme aj pri ostatných veciach.

Policový systém je nepoužiteľný

Police sú síce veľmi zaužívaným spôsobom ukladania vecí, ale nešetria miesto vo Vašej domácnosti. Obsah Vášho súčasného šatníka dokážete zredukovať na jednu tretinu, ak uložíte veci správne. Šokujúce však?

A navyše – iným usporiadaním sa veci stávajú rovnocennými. Tričká, ktoré sú v “komínčeku” naspodku, bývajú zväčša menej obľúbené, nie sú nosené a tak strácajú energiu. Nakoniec len zaberajú miesto v šatníku. Usporiadaním tričiek do krabičiek získavajú svoje rovnocenné právo byť nosené ako tie ostatné. 🙂

Skriňa pre domácnosť

Ak už usporiadame všetko svoje oblečenie, zistíme, že je v domácnosti množstvo vecí, ktoré použijeme možno raz za rok – sú to také tie “režijné” nástroje a náradie, ktoré však doma musíme mať. Tie by mali mať vlastnú skriňu – tzv. skriňu pre domácnosť.

Naozaj nám to všetko treba?

Všimli ste si, koľko veľa vecí máme vo svojich domovoch?  Je nám to všetko skutočne treba?

Sme konzumná spoločnosť – áno, všetci to vieme. Ale čo to znamená? Znamená to to, že každý z nás má minimálne 10 tričiek, 5 nohavíc, mnoho párov topánok v rôznych farbách, kuchyňu plnú nezmyselných nástrojov, garáž plnú rôzneho náradia, minimálne dve autá v rodine a podobne. Opäť si položme otázku: Vážime si tieto veci? Používame ich, alebo mnohé ležia pohodené v kúte už niekoľko rokov?

Ak máme záujem zmeniť niečo na tom, ako funguje naša domácnosť, skúsme zmeniť svoje nastavenie voči veciam v nej. Inšpirujme sa dobami, keď mal každý tak dve ľanové košele, jedny nohavice a jeden kabát. Každá jedna vec má svoju hodnotu, má svoj účel, a má svoju energiu, ktorú nám odovzdáva. Vážme si veci, ktoré sú v našej domácnosti, venujme im pozornosť a oni nám to vrátia.

Kupujme si len tie veci, ktoré skutočne potrebujeme. O to pomalšie zahltíme svoj domov tým, čo brzdí náš život a drží nás v zajatí nezmyselných potrieb.

A aké pocity v nás ostali?

Na záver prednášky nám zúčastnení nechali pár slov:

Lujza: “Veľmi zaujímavá téma a úžasná energia v podaní Heni. Téma dôležitá pre každého človeka – vrelo odporúčam všetkým. Priestor pre dušu!”

Iná osôbka: “Veľmi inšpiratívne, skvelé rady, mnohé pravdy, odporúčam.”

Ďalšia dáma napísala: “Veľmi milá prednášajúca Heňa, dobrý pocit, inšpirácia, začínam – premena (usporiadanie) kabeliek.”

A na záver: “Veľmi inšpiratívne sedenie, ktoré určite podmieni v mojom živote zmenu v rámci usporiadania domácnosti a života.”

Túžite po zmene aj Vy?

Ak Vás náš článok inšpiroval ku zmene. Ozvite sa nám, radi Vás spojíme priamo s lektorkou. Alebo sa zúčastnite niektorej z našich ďalších aktivít.

Veríme, že aj Vy môžete prostredníctvom programov QQ academy:

  • zvýšiť si Vaše sebavedomie a celkové vnímanie seba samého
  • prebudiť intuíciu a posilniť vlastnú kreativitu
  • prehodnotiť Váš systém hodnôt a priorít
  • posilniť Vaše slabé stránky a rozvinúť Vaše silné stránky
  • začať sa vyjadrovať silnou rečou

V neposlednom rade objavíte nové témy, ktoré Vám otvoria nové dimenzie, zdokonalíte si Vaše zručnosti, ktoré práve potrebujete pre prácu ale aj pre súkromný život.

Pre viac informácií o aktuálnych workshopoch sledujte našu FB stránku:  https://www.facebook.com/qqacademysk/ alebo nám napíšte na e-mail adresu: academy@unitqq.sk prípadne zatelefonujte na tel. číslo: 0915 80 40 10.

Urobte Váš prvý krok ku zmene spoločne s QQ academy!